Detoxikace

2. července 2018 v 15:12 | AndRea |  Zdravý život
Detoxikace v lidském těle probíhá vlastně neustále, zbavuje se toxických látek, které tělo poškozuje.

To zajišťují hned několik orgánů jako jsou játra, ledviny, trávicí systém lymfatický systém či plíce a kůže. Ty jsou však ale zatěžovány jak samotným neustálým chodem tak i naší životosprávou. A to zvláštně nevhodnou stravou, alkoholem, drogami a léky, přemírou cukru, soli a chemickými látkami v upravených potravinách. A nejen se tělo zanáší vnitřně ale i ze vzduchu, půdy či kosmetiky nebo chemickými prostředky. Je doba kdy toxiny se objevují všude a člověk není schopen se jim zcela vyhnout. Hromadění toxinů vede k tomu že tělo ztrácí detoxikační schopnost a začínají se toxiny hromadit a tím škodí ještě více. Omezují se některé funkce a imunitní systém přestává fungovat na 100% a tím přichází různé potíže.

Nejčastější potíže při přemíře toxinů
 • Bolesti hlavy
 • Zácpa či průjem
 • Pálení žáhy
 • Únava
 • Alergie a astma
 • Ekzémy a kožní problémy
 • Záněty
 • Přibývání na váze (pomalý metabolismus)
 • Úbytek svalové hmoty
 • Psychické problémy a výkyvy nálad

Cílená detoxikace je k znovu-nastartování organismu a podpořit celý proces zdravého těla. Nejvhodnější období na detoxikaci je přelom zimy a jara. Ale pro tělo, které je zaneseno mnohem více to nestačí. Je dobré ulevit organismu jednou do měsíce nebo klidně jednou týdně. Pokud bude tedy probíhat průběžně, ovšem nikoliv drasticky, tak se budete cítit lépe, nebudete unavení a i to předchází budoucí problémy. Je několika způsobů jak začít s detoxikací. Rozhodně by to nemělo být nic drastického. Žádné hladovky či nepříjemné klystýry. Tělo by nemělo zažít šok a mělo by to být co nejvíce přirozené. Detoxikace je čas, který věnujete sobě, a měli byste se při něm cítit příjemně.

Kdy je detoxikace nevhodná?
 • Náročná fyzická událost (např. porod, cestování, operace)
 • Při těhotenství a kojení
 • V psychicky nepohodlné situaci (např. deprese, rozvod, změna zaměstnání)
 • Při závažné nemoci
 • Při věku na 70 let a naopak u dětí

A jak vlastně mají orgány fungovat správně??

Játra - Játra mají hlavní úlohu a to je že čistí krev. Odbourávají škodlivé látky a přeměňují metabolickéživiny. Játra přeměňují látky na rozpustné ve vodě a ty jsou pak vyloučeny z těla.
Ledviny - Vylučují zplodiny, které tělo nepotřebuje, jako je močovina, kyselina močová, kreatinin. Ovlivňují množství vody, draslíku, hořčíku, vápníku a dalších minerálních látek. Řídí krevní tlak, krvetvorbu a hladinu (pH) kyselosti v těle.
Trávicí systém(střeva) - Vylučuje odpadní látky v podobě stolice. Vstřebává živiny z potravy a předává je dalším orgánům.
Plíce - Plíce mají za úkol přijmout, co největší množství kyslíku a zbavují se naopak oxidu uhličitého. Vnitřek dýchacích cest filtruje vzduch a zbavují ho prachu, alergenů a nečistot.
Lymfatický systém - Lymfatický systém úzce souvisí s cévním systémem. Filtruje a odvádí škodliviny do krve aby je tělo vyloučilo.
Kůže - Potem vylučuje toxiny, je to největší orgán těla a spolu s vodou ho zbavuje soli
nebo kyseliny močové. Udržuje teplotu a chrání tělo před dehydrataci či vnějšími vlivy.

Hlavní pilíře detoxikace

1. Jídelníček

Jídelníček by měl obsahovat v největší míře zeleninu, ovoce, celozrnné obilniny, mořské nebo sladkovodní řasy, koření. Vyloženě podporující potraviny jsou řeřicha s citronem kvůli vysokému obsahu vitamínu C. Zelí, česnek a artyčoky které svým složením podporuje játra ke správné funkci. Červená řepa, listová zelenina či zázvor které obsahují vysoký obsah enzymů. Kurkuma, koriandr, římský kmín, černý pepř nebo skořice to je jen malý výčet koření které napomáhají protože obsahují přirozené antioxidanty. Naprosto ideální jsou různé ovocné nebo zeleninové smoothie nebo čerstvé šťávy.
Naopak co by jsme neměli v době detoxikace konzumovat jsou jídla s vysokým obsahem cukru, tuku a soli. Měli by jsme se dočasně vyhýbat všechno co obsahuje lepek, maso, uzeniny, mléčné výrobky, ochucovadla.2. Pitný režim

Pitný pežim je stejně důležitý jak při detoxikaci tak i v běžném životě. Tělo vodu potřebuje, aby odplavovalo toxiny a škodlivé látky a při malém množství vypité vody se tyto látky usazují v těle. Nejvhodnější je pít čistou vodu nebo různé bylinné a zelené čaje či různé nápoje ze zeleniny či ovoce. Zelený čaj na rozdíl od černého je velice vhodný protože obsahuje antioxidanty které pomáhají k regeneraci jaterních buněk a podporuje funkci imunitního systému. Voda s citronem je sice velice jednoduchá věc ale tělu ohromně pomáhá přísunem vody a vitamínu C. Vypít určitě nejméně 2 litry vody denně.
A na druhou stranu se vyhýbat alkoholu, kávě, syceným a sladkým nápojům či pít černý nebo ovocný čaj.

3. Pohyb a odpočinek

Doporučuje se jen mírný pohyb. Lehkou rozcvičku a třeba uklidňující jógu. Snažit se odpočívat, dopřejte si delší spánek aby tělo mělo čas se zregenerovat. Jsou v hodné třeba lymfatické nebo klasické masáže, kdy se uvolní jak svaly tak vaše mysl. Je dobré si udržovat dobrou náladu, pokud máte nějaký problém je lepší ani s detoxikací nezačínat, hrozí že si třeba zobnete čokolády a nakonec máte v sobě půlku tabulky čokolády, není to nic hrozného ale opravdu nejlepší je dodržet alespoň den aby se tělo mohlo pročistit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
AndRea